Атопичен дерматит

Атопичният дерматит (АД) е често срещано заболяване по целия свят. Термините “екзема” или “дерматит” се използват за описание на определени състояния на кожата, включително алергичен контактен дерматит и нумуларен дерматит. Екземата може да протича със зачервяване, формиране на мехурчета, подмокряне, залющване, задебеляване на кожата и сърбеж.

Атопичен дерматит или Атопична екзема

Думата “атопичен” означава повишена склонност към възпаление на кожата, белите дробове и носната лигавица. Тя често се унаследява. Въпреки че повечето хора с АД имат роднини страдащи от алергии, като сенна хрема, астма, чувствителна кожа или АД, 20% от тях са единствени в семейството с такова заболяване.

То може да се появи във всяка възраст, но най-често в периода от ранното детство до млада възраст. Кожният обрив е силно сърбящ и може да обхване голяма част от кожната повърхност или да е ограничен само в някои области. Атопичния дерматит често се подобрява в пубертета, но при много пациенти остава до края на живота, като не протича толкова тежко, колкото в ранното детство.

Екзема при бебета

Когато заболяването започва в кърмаческа възраст, протича със сърбеж, подмокряне, образуване на корички и засяга главно лицето и скалпа. Поради сърбежа, децата могат да разчесват плаките с ръка, възглавница или други средства. Много бебета се подобряват преди навършване на две години.

Екзема в по-късна възраст /Невродермит/

В пубертета и юношеска възраст, плаките най-често засягат ръцете и краката. Други области, като лакътни и коленни гънки, глезени, китки, лице, шия и горна част на гърдите също могат да бъдат засегнати. Когато се появява по дланите, гърба на ръцете, пръстите или по краката, може да има епизоди на подмокряне и образуване на корички.

Екземните плаки в този период обикновено са сухи, с червено-кафеникав цвят и могат да бъдат залющени или задебелени. Уплътнените участъци могат да се задържат с години без лечение. Сърбежът, който е много силен, почти непоносим, може да продължи дълго време и да е по-изразен през нощта. Някои пациенти разчесват кожата до поява на кървене и корички. В тези случаи кожата може да се инфектира.

Заболяването не винаги протича еднотипно. Ето защо подходящото, ранно и редовно провеждано лечение може да облекчи симптомите и да намали тежестта и продължителността на заболяването.

Може ли определени храни да влошат атопичния дерматит?

Рядко (около 10%). Въпреки че някои храни могат да провокират атопичен дерматит, особено при бебета и малки деца с астма, отстраняването на тези храни от диетата рядко води до излекуване. Необходимо е да се избягват храни, които предизвикват тежки остри реакции.

Фактори на околната среда

Отстраняването на контактни или инхалаторни субстанции не води до трайно подобрение в състоянието. Понякога прах или задържащи прах предмети, като пухени възглавници, дюшеци, матраци, килими, завеси, някои играчки, вълна, животински косми могат да влошат атопичния дерматит.

Алергологичен кожен тест.Установява ли причината?

Понякога, но по принцип не. Положителният тест означава алергия само в около 20% от случаите. Ако е отрицателен, тестът отхвърля наличието на алергия, но не установява причината за атопичния дерматит.

Лечение

Посетете вашият дерматолог, за да получите съвет как да избягвате дразнещите вещества в кремове и лосиони; груби, стегнати и вълнени облекла. Резките температурни промени и всяка дейност, която води до изпотяване може да влоши атопичния дерматит. Вашият дерматолог може да предпише лекарства за външно приложение, като кортикостероиди или по-нови лечебни средства. Приложението на лекарства през устата, като антихистамини повлиява сърбежа. При наличие на вторична инфекция могат да се предпишат системно антибиотици.