Лаймска болест

Лаймската болест е инфекциозно заболяване и се причинява от специфичен микроб –borrelia burgdorferi

Източник на инфекцията са мишки и други гризачи,други диви ( елени,диви кози,мечки,катерици,таралежи и др.) и домашни (коне,крави,кози,котки и кучета) животни и някои видове птици.Преносители на заразата са кърлежите от рода Ixodes,като заразяването става чрез ухапване,или по-рядко през конюнктивата на очите при размачкване на кърлеж или от урината на заразените животни.Заболяването има сезонен характер-възниква през летните месеци в периода на повишена активност на кърлежите.
Инкубационния (скрития) период на болестта е от 2 до 35 дни-средно 10 дни.

Клинично протичане /наподобява сифилиса/

1.Първи стадий.Началната проява е появата на петно на мястото на ухапването за около 2-3 седмици. Около него се появява концентрична зона на зачервяване,която се разширява центробежно, като центърът започва да избледнява или посинява и обривът добива вид на пръстен.Този обрив избледнява но след няколко седмици или месеци може да се появи на друго място по тялото.Освен него може да има висока температура,болки в мускулите и ставите,отпадналост,подуване на близките лимфни възли,главоболие и стомашно-чревни оплаквания.

2.Във втория стадий на заболяването започващ няколко седмици или месеци след изчезване на първоначалните симптоми се наблюдава засягане на Нервната система-най често възпаление на Лицевият нерв,но също така и Менингит (възпаление на мозъчните обвивки),Енцефалит-възпаление на мозъка,Парези и Парализи на крайници,както и Сетивни нарушения (намален усет за допир и болка на кожата).Във този втори стадий се наблюдават и сърдечни увреждания-проводни и ритъмни нарушения (прескачане на сърцето или извънредно забавен пулс) и по-рядко възпаление на сърдечния мускул и сърдечната торбичка със изява – сърдечна слабост и колапс.

3.Третия стадий се проявява месеци и години по-късно (до 1-2 год.),като за него са характерни уврежданията на ставите,нервната система и кожата водещи до ставни болки,нарушения в походката, намаление на зрението и слуха,неконтролирано изхождане по малка и голяма нужда,главоболие,психични смущения и поява по кожата на зачервявания,леко надигнати над околната кожа които постепенно атрофират.
Приблизително половината от заболелите може да нямат оплаквания,поне в първия стадий.
Диагнозата се уточнява след комплексни изследвания,като от страна на пациента е важно да се знае,че след отстраняването на кърлежа,той трябва да се изследва за носителство на причинителя на болестта.

Лечението на Лаймската болест е резултатно и ефективно,тъй като повечето съвременни антибиотици унищожават безпроблемно борелията.
Медикаментите се изписват задължително от лекар.Обикновено в първия стадий се прилагат следните антибиотици-Доксициклин,Тетрациклин,Амопен,Еритромицин
По-модерно лечение е приложението на Азитромицин.